ERASMUS+

Spotkanie partnerów w II LO

W dniach 18-22 listopada 2019 odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu „Jak skutecznie budować trwałe relacje interpersonalne w dobie Internetu i portali społecznościowych?” (http://lo2kk.edu.pl/kategoria/wspolpraca-z-zagranica#182).
Grupa nauczycieli i uczniów z II LO jako szkoły goszczącej przygotowała program sprzyjający nawiązaniu relacji między uczestnikami projektu. Zależało nam na przełamaniu lodów i stworzeniu atmosfery życzliwej współpracy, komunikacji otwartej na różne pomysły oraz współodpowiedzialności za efekty odejmowanych działań.
Uczniowie z wszystkich szkół partnerskich wzięli udział w zajęciach integracyjnych oraz warsztatach dot. kształcenia umiejętności niezbędnych przy nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, obserwowali również nasze lekcje towarzysząc swoim opiekunom w codziennym życiu szkolnym. Zaproponowaliśmy im także udział w warsztatach plastycznych, podczas których przygotowywali eksponaty na wystawę ilustrującą ważne dla nich przyjaźnie i inne związki międzyludzkie. Pod okiem profesjonalnego plastyka - Pani Liliany Ceglarskiej - stworzyli piękne dzieła stosując różnorodne techniki (graffiti, malowanie na szkle) . Dotąd możemy podziwiać efekty ich pracy, gdyż zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. W programie wizyty znalazły się także warsztaty wokalne, gdzie pod okiem naszego dyrygenta Mateusza Gancarczyka, uczniowie mogli odkryć w sobie zdolności muzyczne, poznać kilka technik kształcenia warsztatu wokalnego i przygotować wspólnie dwie piosenki. Dla tych, którzy wolą teatr zaplanowaliśmy zajęcia aktorskie. Pani Kinga Dębska podjęła wyzwanie ujęcia tematyki projektu w formę dramy. Wyzwoliła w młodych ludziach talenty aktorskie i stworzyła wraz z nimi piękny pokaz pod nazwą „Be connected” . Wszystkie wytwory wspólnej pracy mogliśmy podziwiać w trakcie spotkania podsumowującego wizytę.
W ramach propagowania różnych form spędzania czasu w realu ujęliśmy również w programie turniej gier logicznych, oczywiście w języku angielskim. Propozycja ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, trudno było odciągnąć graczy od stołu!
W ciągu tygodnia spędzonego w II LO nasi goście nie mieli czasu na nudę. Mieli m. in. okazję zasiąść na trybunach Hali Azoty i dopingować naszą wspaniałą drużynę siatkarską, przyjęli zaproszenie na szkolną dyskotekę, zwiedzili zamek w Mosznej, spędzili też dzień we Wrocławiu, gdzie oprócz poznania walorów turystycznych miasta, uczestniczyli w specjalnych zajęciach w Punkcie Informacyjnym Parlamentu Europejskiego.
Nauczyciele poza nadzorowaniem zajęć uczniów podejmowali również inne działania. Na spotkaniach roboczych dokonali ważnych ustaleń organizacyjnych dotyczących działań pomiędzy mobilnościami oraz w trakcie następnych spotkań, kolejno w Turcji, Włoszech i Rumunii. Zapoznali się z funkcjonowaniem platformy e-Twinning, poznali również polski system edukacji. Z zainteresowaniem obserwowali też lekcje przedmiotowe (głównie języka angielskiego).
W ocenie uczniów, rodziców oraz nauczycieli spotkanie partnerów było bardzo udane i stało się doskonałym impulsem do dalszych wspólnych działań.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej przygotowanej przez Studio Kopernik