III Festiwal Praw Człowieka

Uczniowie II LO w akcji

28 lutego 2019 uczniowie zorganizowali akcję wpisująca się w założenia III Festiwalu Praw Człowieka. Podjęte działania dały do myślenia. Jak czują się i funkcjonują osoby niepełnosprawne, mogli się przez chwilę przekonać uczniowie Kopernika. Uczniowie klas Ib, Id oraz Ie na małej sali gimnastycznej i sali nr 37 pokazali zainteresowanym, na jakie trudności natrafiają na swojej drodze osoby niepełnosprawne, ile wysiłku muszą włożyć w to, aby móc funkcjonować w rzeczywistości, która nie zawsze jest przystosowana do ich potrzeb. Duże znaczenie ma dla nich nasze wsparcie- głębszego sensu nabiera hasło tegorocznego Festiwalu: "Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie"

Za nami również II Międzyszkolny Turniej Debat Oksfordzkich, który odbył się 1 marca. W tym roku uczniowie pochylili się nad tezami dotyczącymi praw osób niepełnosprawnych. Turniej debat cieszył się niebywałym zainteresowaniem, do walki na argumenty przystąpiło bowiem 76 mówców w 19 drużynach. Walka na słowa toczyła się w kategoriach klasy 4-6, klasy 7-8- klasy gimnazjalne oraz szkoły średnie.
Nad przebiegiem debat czuwało pięć komisji sędziowskich. Na czele tych komisji stali sędziowie główni, w których wcielili się zaproszeni prawnicy i doświadczeni nauczyciele. W rolę sędziów wcielili się m.in. sędzia Sądu Rejonowego Radosław Jamroży, mecenas Jacek Różycki, przewodniczący Komisji Praw Człowieka w opolskiej ORA, mecenas Agata Wróbel absolwentka II LO i doktorantka Katedry Praw Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, Pani Sandra Langer absolwentka II LO, prawnik i nauczyciel Szkoły Podstawowej Koźle Rogach oraz Pan Krzysztof Kazanowski absolwent II LO i nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w PSP nr 11. W ocenie sędziów debaty miały bardzo wysoki poziom w każdej kategorii.
Łącznie przeprowadzono 28 debat, które odbyły się zgodnie z regulaminem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Tezy przygotowali nauczyciele we współpracy ze Stowarzyszeniem Mówców działającym przy II LO im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone już 14 marca 2019 w czasie uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Kultury Chemik.
Serdecznie zapraszamy na stronę festiwalu, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje oraz zdjęcia : http://festiwalprawczlowieka.tk/
Zapraszamy do obejrzenia videorelacji: