Lekcja Historii

Muzeum w Łambinowicach

Uczniowie klasy ID, oraz uczniowie klas II i III szczególnie zainteresowani historią odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i wystawy stałe w ramach XII Dni Otwartych. Ta niezwykła lekcja historii pozwoliła im nie tylko poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Wzięli też udział w interesujących warsztatach, które pokazały im drogę, jaką rodzinna pamiątka pokonuje zanim staje się muzealium. Wśród nich korespondencja „przez druty”. Pod tym zagadkowym tytułem kryją się listy uczestników Powstania Warszawskiego, którzy w liczbie ok. 6 tys. w październiku 1944 r. trafili do Stalagu 344 Lamsdorf. Listy zapisywane były na skrawkach papieru, a następnie przerzucane między sektorami przez kobiety i mężczyzn. Korespondencja to pożółkłe skrawki papieru różnej wielkości, wypełnione drobnym, odręcznym pismem, które trafiły do zbiorów Muzeum przekazane przez rodziny lub samych powstańców.