ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU
II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kędzierzynie Koźlu oraz Stowarzyszenie LynxCerasus mają przyjemność zaprosić uczniów i nauczycieli przedszkoli i szkół powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego do współpracy i udziału w V Festiwalu Praw Człowieka.
Tegoroczna edycja będzie przebiegała pod hasłem:
„Mamy prawo do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku”
Szczegóły działań w bieżącej edycji przedstawione są w poniższym regulaminie.
Koordynatorem V Festiwalu Praw Człowieka jest Pani Marzanna Gądek-Radwanowska, z którą można się kontaktować pod numerem 602858797 lub pod adresem e-mail marzanna_g@wp.pl
Bardzo prosimy o zapoznanie się z zasadami udziału oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 22 grudnia 2021 roku.
REGULAMIN - ZASADY UDZIAŁU
- Zasadniczym celem Festiwalu jest propagowanie i pogłębianie wiedzy o prawach człowieka ze szczególnym uwzględnieniem prawa do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku.
- W Festiwalu Praw Człowieka mogą uczestniczyć przedszkola i szkoły z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego (lub spoza po wcześniejszym ustaleniu z organizatorem), które zgłoszą swój akces do dnia 22 grudnia 2021r. wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej II LO.
- Działania podejmowane w ramach Festiwalu będą prowadzone w okresie od 3 stycznia 2022 do 31 marca 2022 roku, gdy odbędzie się uroczysta gala podsumowująca projekt.
- Każda placówka uczestnicząca w projekcie przeprowadza dowolne PRZEDSIĘWZIĘCIE realizujące cele Festiwalu skierowane do swojej społeczności z zamiarem jak najszerszego rozpowszechnienia promowanych idei oraz poprawy jakości środowiska naturalnego. Forma przedsięwzięcia jest całkowicie dowolna. Działanie nie podlega ocenie, ale jest warunkiem koniecznym uczestnictwa placówki w Festiwalu. Po zakończonym działaniu każda placówka przygotowuje 2-minutowy materiał audiowizualny (film, prezentacja), pokazujący przeprowadzone działanie i jego efekty, który zostanie zaprezentowany podczas Gali.
- W ramach Festiwalu zaplanowano trzy KONKURENCJE PODLEGAJĄCE OCENIE:
a. turniej debat oksfordzkich
b. konkurs na plakat przedstawiający zagrożenia dla środowiska wynikające z działalności człowieka (format A-3, technika dowolna)
c. konkurs na piosenkę promującą właściwe postawy wobec środowiska naturalnego piosenka autorska (przynajmniej własny tekst), nie dłuższa niż 3 minuty, wykonywana przez solistę lub zespół.
6.Przeprowadzenie MIĘDZYSZKOLNEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH zaplanowano na okres od 14 lutego do 4 marca 2022 roku. Dokładne terminy, miejsce oraz zasady zostaną podane do wiadomości po
otrzymaniu zgłoszeń od poszczególnych szkół.
7.Placówka uczestnicząca zgłasza drużyny do turnieju debat. Każda drużyna składa się z 4 osób + do 2 zawodników rezerwowych.
- Przedszkola mają prawo wystawić po jednej drużynie.
- Szkoły podstawowe mają prawo wystawić po jednej drużynie w następujących kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8.
- Szkoły ponadpodstawowe mają prawo wystawić po jednej drużynie.
- Uczelnie i inne placówki edukacyjne mają prawo wystawić po jednej drużynie (po akceptacji udziału ze strony organizatora)
8.W tygodniu od 10-14.01.2022. w II LO odbędzie się szkolenie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do udziału w debatach oksfordzkich. Dokładny termin, godzina i czas trwania szkolenia zostaną ustalone w
porozumieniu z edukatorem. W tym samym czasie w II LO odbędzie się szkolenie dla uczniów biorących udział w debatach. W przypadku nauczycieli dopuszcza się możliwość przeprowadzenia szkolenia online.
9.Placówka uczestnicząca zgłasza plakaty swoich podopiecznych do konkursu. Plakaty zostaną ocenione pod względem, zgodności z tematem, estetyki i siły przekazu. Wystawa wyróżnionych plakatów odbędzie się dniu
uroczystej gali podsumowującej Festiwal w holu Miejskiego Ośrodka Kultury „Chemik”.
- Przedszkola mają prawo zgłosić jeden plakat.
- Szkoły podstawowe mają prawo zgłosić po jednym plakacie w następujących kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8.
- Szkoły ponadpodstawowe mają prawo zgłosić jeden plakat.
- Uczelnie i inne placówki edukacyjne mają prawo zgłosić jeden plakat.
10.Do konkursu PIOSENKI każda placówka może zgłosić jeden utwór. Piosenki zostaną ocenione na podstawie rejestracji wideo przesłanej w formie pliku wideo (dopuszczalny każdy format/rozszerzenie). Kryteria oceny to:
jakość wykonania pod względem czystości dźwięków, wrażenie artystyczne, zgodność przekazu z założeniami Festiwalu. Nagrodzone i wyróżnione piosenki zostaną przedstawione na żywo podczas Gali.
11.W skład komisji oceniającej prace plastyczne i piosenki wejdą osoby niezależne, niepowiązane ze startującymi placówkami.
12.Dostarczenie poszczególnych materiałów winno odbyć się w następujących nieprzekraczalnych terminach:
- do 4 marca 2022r. – plakaty w wersji fizycznej (do sekretariatu II LO) oraz plakaty w wersji cyfrowej i rejestracja wideo piosenki zgłoszonej do konkursu na przydzielony dysk sieciowy
- do 12 marca 2022r. - materiał wideo przedstawiający przedsięwzięcie oraz podkład do piosenki (jeśli muzyka nie będzie wykonana na żywo) na przydzielony dysk sieciowy
13.Zgłoszenie do Festiwalu Praw Człowieka jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie i opublikowanie danych dotyczących wyników konkursu, do prezentacji zdjęć, nagrań, notatek w mediach oraz na stronie internetowej Organizatora.
14.Organizator zastrzega sobie prawo do podejmowania - w razie konieczności - decyzji nie zawartych w Regulaminie oraz do interpretowania postanowień w nim zawartych, w razie sytuacji wymagających takiego postępowania.
15.Wszelkie wątpliwości i sugestie prosimy zgłaszać do koordynatorki projektu Pani Marzanny Gądek-Radwanowskiej telefonicznie lub mailowo.
Serdecznie zapraszamy do udziału w V Festiwalu Praw Człowieka.
Dostęp do FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO