I FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA
Przedsięwzięcie edukacyjne pod nazwą FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA zostało zainicjowane w 2016 roku przez Panią Marzannę Gądek-Radwanowską z zamiarem szerzenia w środowisku lokalnym wiedzy na temat szeroko rozumianych praw człowieka.W pierwszej edycji, która odbywała się pod patronatem Starosty Powiatu Kędzierzyńsko–Kozielskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka do współpracy przystąpiło 15 placówek oświatowych z całego powiatu, a wśród nich przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Zakończyła się ona uroczystą galą w dniu 26 kwietnia 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas której podsumowano i nagrodzono działania uczniów, w tym pantomimę, spoty reklamowe, plakaty i rysunki. W trakcie imprezy pojawiły się również ciekawe przerywniki, takie jak występ Anny Jelinek z dziećmi ze szkoły specjalnej, które wykonały piosenkę "Masz prawo". Autorka podarowała piosenkę organizatorom festiwalu, by w kolejnych edycjach była tematem przewodnim.
W imprezie nie mógł uczestniczyć Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ale jego przedstawicielka przekazała specjalne pismo wystosowane przez Rzecznika na ręce dyrekcji II LO, wyraziła również nadzieję, że festiwal będzie miał swoją kolejną edycję na rok, władzom liceum pogratulowała wspaniałej inicjatywy.
- "Wstajemy rano, wychodzimy do szkoły, uczymy się, mamy bezpieczny dom, ale pamiętajcie, że nic nie jest dane raz na zawsze i wszystko to może bardzo szybko przybrać inną rzeczywistość, wskutek działań ludzi, na które my w danej chwili nie mamy bezpośredniego wpływu, dlatego tak ważne jest, abyśmy również wiedzieli, jak o nasze prawa walczyć" – mówił podczas otwarcia wicestarosta Józef Gisman.
Dlaczego należy nagłaśniać kwestie związane z prawami człowieka? Czy młodzież ma ich świadomość? Odpowiada starosta Małgorzata Tudaj, która objęła festiwal swym patronatem:
- "Świadomość młodych ludzi jest coraz większa, szczególnie w kontekście mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco można śledzić wydarzenia z całego świata. Nie chodzi tu o kraje opanowane przez wojnę, gdzie nie ma mowy o żadnych prawach, ale o te, gdzie praworządność jest łamana. Z pewnością młodzi ludzie widzą i wiedzą coraz więcej, nic jednak nie zastąpi rzetelnej edukacji na poziomie szkolnym, ale też tej, jaką wynoszą oni z domu, stąd ogromna rola nie tylko pedagogów, ale również rodziców".
Projekt wspierany był również przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, Amnesty International Polska, Fundację Wiedzieć Więcej oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kędzierzynie–Koźlu. Podczas gali finałowej swoje występy dali wychowankowie II LO: szkolny chór, zespół taneczny oraz młodzi aktorzy. (źródło: Nawa Gazeta Lokalna/Lokalna 24) . Relację z gali znajdziesz również TUTAJ
II FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA
II FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA odbył się pod hasłem PRAWA DZIECKA. Pojawił się również nowy bardzo interesujący element - TURNIEJ DEBAT OKSFORDZKICH.
Na etapie realizacji celów festiwalu w grudniu 2017 roku uczniowie II LO pod opieką Pani M. Gądek-Radwanowskiej wzięli udział w I OGÓLNOPOLSKIM KONGRESIE PRAW OBYWATELSKICH w Warszawie. Program Kongresu był bardzo bogaty, odbyło się 36 paneli na ważne tematy - od spraw specjalistycznych po ogólne, dotyczące każdego z nas. Uczestniczyło w nich w sumie ponad 1500 osób z całego kraju i zagranicy, na miejscu i drugie tyle widzów transmisji online. Głos zabierało ponad 150 panelistów. U źródeł organizacji Kongresu legło przekonanie, że prawa człowieka to nie tylko Konstytucja i wielkie prawnicze debaty. To jak respektowane są prawa obywateli, rozstrzyga się codziennie w tysiącu sprawach pozornie bardzo specjalistycznych. To są kwestie, o których należy rozmawiać.
W styczniu 2018 roku w II LO odbyły się warsztaty przygotowujące uczniów z kilkunastu szkół powiatu do lutowego Turnieju Debat Oksfordzkich na temat praw dziecka.
Gala podsumowująca wszystkie działania odbyła się 15 marca 2018 roku. Uświetnili ją swoją obecnością goście honorowi, a wśród nich Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Draginja Nadaždin, dyrektor Amnesty International Polska, Józef Gisman – Wicestarosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Wojciech Jagiełło – Wiceprezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla, Mecenas Justyna Metelska – Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Mecenas Bartosz Rodak – członek Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Katarzyna Sobańska-Laskowska – Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu, Mecenas Jacek Różycki – Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, Mecenas Krzysztof Kiełbicki – Wiceprzewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, Jolanta Jaworek - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, przedstawiciele lokalnych władz oraz dyrektorzy kędzierzyńsko-kozielskich placówek oświatowych, nauczyciele i uczniowie szkół zaangażowanych w realizację projektu.
W trakcie Gali podsumowano wszystkie działania, zaprezentowano najlepsze prace uczniów w poszczególnych kategoriach, a także wręczono dyplomy, wyróżnienia i podziękowania. Wiele wzruszeń dostarczyły również występy artystyczne chóru II LO oraz przedszkolaków i uczniów kilku szkół.
Zaproszeni goście nie kryli wzruszenia i zachwytu, nie szczędzili pochwał i słów uznania dla pomysłodawców, organizatorów oraz dokonań uczestników.
Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział m. in. – Słyszałem z mediów o pierwszej edycji festiwalu, i kiedy zobaczyłem, co robicie w Kędzierzynie-Koźlu, uznałem, że koniecznie muszę wybrać się na kolejną edycję. Sporo jeżdżę po kraju, ale z taką inicjatywą spotykam się po raz pierwszy, gdzie łączycie pokolenia, od dzieci z przedszkoli po młodzież szkolną, i dodajecie różnego rodzaju formy ekspresji. […] Musimy trafiać do wyobraźni, do emocji, i wy to dziś pokazujecie, gratuluję organizatorom – mówił Adam Bodnar.
Dyrekcja II LO serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w realizację założeń Festiwalu i pracując wspólnie przyczynili się do jego wielkiego sukcesu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Marzanny Gądek-Radwanowskiej, pomysłodawczyni i koordynatorki Festiwalu. Relacje z wydarzenia zamieściły liczne media, w tym m. in. strona Adwokatury Polskiej TUTAJ ,
A oto relacja filmowa przygotowana przez Studio Kopernik (film)
III FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA
III FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA odbył się pod hasłem PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
28 lutego 2019 roku uczniowie klas IB, IC i IE zorganizowali akcję wpisującą się w założenia III Festiwalu Praw Człowieka. Podjęte działania dały do myślenia. Jak czują się i funkcjonują osoby niepełnosprawne, mogli się przez chwilę przekonać uczniowie Kopernika. Uczniowie klas Ib, Id oraz Ie pokazali zainteresowanym, na jakie trudności natrafiają na swojej drodze osoby niepełnosprawne, ile wysiłku muszą włożyć w to, aby móc funkcjonować w rzeczywistości, która nie zawsze jest przystosowana do ich potrzeb. Duże znaczenie ma dla nich nasze wsparcie- głębszego sensu nabiera hasło tegorocznego Festiwalu: "Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie" . TUTAJ znajdziecie krótki film z tej akcji nakręcony przez Studio Kopernik.
1 marca 2019 roku odbył się II Międzyszkolny Turniej Debat Oksfordzkich, do walki na argumenty przystąpiło 76 mówców w 19 drużynach. Walka na słowa toczyła się w kategoriach klasy 4-6, klasy 7-8- klasy gimnazjalne oraz szkoły średnie. Nad przebiegiem debat czuwało pięć komisji sędziowskich. Na czele tych komisji stali sędziowie główni, w których wcielili się zaproszeni prawnicy i doświadczeni nauczyciele. W rolę sędziów wcielili się m.in. sędzia Sądu Rejonowego Radosław Jamroży, mecenas Jacek Różycki, przewodniczący Komisji Praw Człowieka w opolskiej ORA, mecenas Agata Wróbel absolwentka II LO i doktorantka Katedry Praw Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, Pani Sandra Langer absolwentka II LO, prawnik i nauczyciel Szkoły Podstawowej Koźle Rogach oraz Pan Krzysztof Kazanowski absolwent II LO i nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w PSP nr 11. W ocenie sędziów debaty miały bardzo wysoki poziom w każdej kategorii.
Łącznie przeprowadzono 28 debat, które odbyły się zgodnie z regulaminem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Tezy przygotowali nauczyciele we współpracy ze Stowarzyszeniem Mówców działającym przy II LO im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Oto relacja filmowa. Tradycyjnie już cały projekt zwieńczyła uroczysta GALA w Miejskim Ośrodku Kultury. Relacja i zdjęcia na kk24.pl czy tradycyjnie adwokatura.pl
IV FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA
IV FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA odbywał się pod hasłem PRAWA DZIECKA W OBLICZU KONFLIKTU ZBROJNEGO.
W lutym 2020 roku w ramach festiwalu odbył się III Międzyszkolny Turniej Debat Oksfordzkich. Turniej poprzedzony był seria profesjonalnych szkoleń dla uczniów i nauczycieli. Do walki w ramach turnieju stanęło 140 mówców i 27 drużyn [z 20 placówek oświatowych, w tym również z Kluczborka i Rudy Śląskiej], których oceniało 35 sędziów. Przeprowadzono 45 debat, w 6 salach. Sędziami w tegorocznej edycji Turnieju byli mec. Jacek Różycki, mec. Aleksandra Kurek-Ptak, mec. Agata Wróbel, mec. Roman Krakowski, sędzia Monika Krzysztofik, nauczyciele Krzysztof Kazanowski i Sandra Langer, Agnieszka Kamusella oraz członkowie Stowarzyszenia Mówców Oratores. Turniej położył szczególny nacisk na wykorzystanie debaty oksfordzkiej jako innowacyjnego, wielowymiarowego narzędzia dydaktycznego i wykorzystuje go w kilku podstawowych obszarach. Wykorzystano w nim ideę debat oksfordzkich, która jest oparta na chęci toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska. Debaty miały rozwijać świadomość wielopłaszczyznowości świata, uczyć krytycznego i kreatywnego podejścia do problemów oraz podnosić jakość i etykę debaty publicznej Polsce.
Dzięki praktycznemu upowszechnianiu rzetelnej wiedzy, Turniej rozwinął wśród uczestników niezwykle przydatne w społeczeństwie umiejętności komunikacyjne. Relację z tej wielkiej imprezy przygotowało Studio Kopernik. Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ
Przeprowadzono również konkurs na plakat promujący tematykę tegorocznej edycji. Niestety, z powodu epidemii uroczysta gala musiała zostać odwołana.
V FESTIWAL PRAW CZŁOWIEKA
W roku szkolnym 2021/2022 Festiwal Praw Człowieka odbył się pod hasłem „Mamy prawo do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku”.
Zasadniczym celem Festiwalu było propagowanie i pogłębianie wiedzy o prawach człowieka ze szczególnym uwzględnieniem prawa do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku. Festiwal został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika we współpracy ze Stowarzyszeniem Lynx Cerasus. Wydarzenie uzyskało patronat honorowy wielu szacownych instytucji:
· Parlament Europejski
Komisja Europejska
· Rzecznik Praw Obywatelskich
· Marszałek Województwa Opolskiego
· Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego
· Prezydent Miasta i Gminy Kędzierzyn-Koźle
· Opolski Kurator Oświaty
· Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej
· Fundacja Edukacji Prawnej Iustitia
· Stowarzyszenie prof. Zbigniewa Hołdy
· Stowarzyszenie Themis
· Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu
· Okręgowa Rada Adwokacka z Opola
· Amnesty International Polska
· Teatr Groteska z Krakowa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim patronom i sponsorem, dzięki temu wsparciu nasze przedsięwzięcie ma znaczącą rangę, dociera do coraz szerszego gremium, a jednocześnie mamy szansę nagrodzić uczestników.
W Festiwalu Praw Człowieka wzięły udział przedszkola i szkoły z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz 4 szkoły spoza powiatu (w tym 3 z województwa śląskiego wzięły udział tylko w turnieju debat).
Placówki uczestniczące w projekcie przeprowadziły PRZEDSIĘWZIĘCIE realizujące cele Festiwalu skierowane do swojej społeczności z zamiarem jak najszerszego rozpowszechnienia promowanych idei oraz poprawy jakości środowiska naturalnego. Forma przedsięwzięcia była całkowicie dowolna. Po zakończonym działaniu każda szkoła przygotowała 2-minutowy materiał audiowizualny (film, prezentacja), pokazujący przeprowadzone działanie i jego efekty,. Materiały zostały przedstawione na Gali.
W ramach Festiwalu przeprowadzono również trzy KONKURENCJE PODLEGAJĄCE OCENIE: turniej debat oksfordzkich, konkurs na plakat przedstawiający zagrożenia dla środowiska wynikające z działalności człowieka oraz konkurs na piosenkę promującą właściwe postawy wobec środowiska naturalnego.
W Turnieju Debat Oksfordzkich wzięło udział 20 drużyn, w tym 2 reprezentujące przedszkola, 11 ze szkół podstawowych oraz 7 reprezentujących szkoły średnie.
Studio Kopernik przygotowało film podsumowujący Turniej
Najlepszymi okazali się;
w kategorii 1-3 - drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu
w kategorii 4-6 - drużyna Publicznego Zespołu Przedszkolno-Szkolnego z nauczaniem języka mniejszości narodowej -języka niemieckiego w Kędzierzynie-Koźlu
w kategorii 7-8 - drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kędzierzynie-Koźlu
w kategorii szkół średnich - drużyna III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach
Tytuły Najlepszego Mówcy przypadły Milenie Smutek (4-6), Wojciechowi Toczkowi (7-8) oraz Otylii Orlińskiej (szkoły średnie). Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, wyróznionym i nagrodzonym oraz ich opiekunom merytorycznym.
W konkursie plastycznym zdobywcami nagród za I miejsca zostali:
- w kategorii przedszkoli - grupa Mrówki z PP nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu
- w kategorii szkół podstawowych - klasy 1-3 - Zuzanna Smarzoch z PSP nr 12
- w kategorii szkół podsatwowych - klasy 4-6 - Maja Krzywicka z PSP nr 9
- w kategorii szkół podstawowych - klasy 7-8 - Zofia Drukowska z PSP nr 19
- w kategorii szkół średnich - Paulina Zaworska z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej
W konkursie na najlepszą piosenkę jury przyznało I nagrodę zespołowi TAKT z PSP nr 9.