MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACYJNEJ

PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ

W latach 2016-2018 II LO realizowało projekt mobilności kadry edukacji szkolnej pod nazwą "Nowatorskie podejście do edukacji gwarancją sukcesu szkoły".

Głównym celem projektów realizowanych ze środków PO WER 2014-2020 w obszarze edukacji szkolnej jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację działań polegających na ponadnarodowej mobilności. W ramach projektu 9 nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w zagranicznych kursach podnoszących ich kwalifikacje językowe i metodyczne w zakresie nauczanych przedmiotów. Wdrożenie zdobytej wiedzy i umiejętności z całą pewnością podniesie jakość i atrakcyjność nauczania w II LO. Założenia projektu zostały oparte na Europejskim Planie Rozwoju Szkoły.

Jako pierwsze z możliwości tego programu skorzystały p. Monika Michaliszyn, nauczycielka języka angielskiego oraz p. Marionella Szatkowska- Strzała nauczycielka języka angielskiego i hiszpańskiego. Obydwie panie w miesiącu listopadzie 2016 brały udział w kursach doskonalących. Pani Monika Michaliszyn wzięła udział w kursie w Strasbourgu pt. „How to teach and learn Europe in an attractive way” obejmującym zajęcia dotyczące zagadnień związanych z Unią Europejską; zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego, Rady Europy; warsztaty prowadzone przez zaproszonych gości z różnych organizacji działających na rzecz Praw Człowieka oraz poznawaniu Strasbourga. Kurs ten był pracowicie spędzonym czasem, wniósł również świeże patrzenie na sprawy związane z bieżącymi wydarzeniami w Europie, co zaowocuje być może już wkrótce podjęciem konkretnych działań proeuropejskich w naszej szkole.

Pani Marionella Szatkowska – Strzała uczestniczyła w kursie w Maladze : „ Curso intensivo de español”, który doskonalił umiejętności warsztatowe nauczycieli języka hiszpańskiego poprzez zaprezentowanie nowatorskich metod nauczania języka obcego w powiązaniu z interesującym programem kulturalnym, wzbogacającym wiedzę o historii, kulturze i pochodzeniu języka hiszpańskiego. Możliwość wymiany doświadczeń między nauczycielami z innych krajów pozwoli w znacznym stopniu uatrakcyjnić i zintensyfikować nauczanie języka hiszpańskiego w naszej szkole. Jest to także początek dalszej współpracy naszego liceum ze szkołami w Hiszpanii w ramach wspólnych projektów edukacyjno- kulturalnych.

W kwietniu 2017 roku Pani Barbara Warzecha wzięła udział w kursie w Portugalii pod nazwą "CT and free Web Tools in Education: Another way to Teach and Learn".

W październiku 2017 roku swoje mobilności zagraniczne odbyli Pani Małgorzata Sypko, Pan Marek Słota i Pani Koryna Warzecha.

Pani Koryna Warzecha odbyła dwutygodniowe szkolenie dla nauczycieli języka francuskiego w Langue Onze w Tuluzie (Francja) "Approfondir et dynamiser ses pratiques de classe". Program kursu był bardzo bogaty, obejmował zajęcia doskonalące dotyczące nauczania fonetyki, gramatyki i elementów realioznawczych z wykorzystaniem nowych technologii oraz różnorodnych technik zwiększających dynamikę zajęć lekcyjnych.

W 2018 roku swoje szkolenia odbyli pozostali nauczyciele, tj. Pani Tatiana Mazurkiewicz "Nowoczesny kurs dla nauczycieli niemieckiego" w Berlinie, Pani Anna Kolasa-Kurek -  intensywny kurs języka angielskiego dla początkujących w Irlandii oraz Pani Alina Pietrzykowska - "Teaching entrepreneurship and leadership at school" - kurs dla nauczycieli podstaw przedsiębiorczości w Bolonii.

Po zakończonych mobilnościach zagranicznych nauczyciele podzielili się zdobytą wiedzą i umiejętnościami zarówno ze społecznością szkolną: nauczycielami i uczniami, jak i ze społecznością lokalną przy różnych okazjach, m.in. podczas zajęć dydaktycznych, na spotkaniach z rodzicami, zebraniach Rady Pedagogicznej, w zespołach przedmiotowych, spotkaniach promocyjnych z uczniami szkół gimnazjalnych i ich rodzicami czy wojewódzkiej konferencji metodycznej. Ponadto, dzielono się wiedzą dotyczącą możliwości pozyskania środków unijnych na realizację projektów dotyczących rozwoju szkoły, szkoleń i mobilności za pośrednictwem fundacji FRSE. 

Udział w projekcie przyniósł szkole wiele długofalowych korzyści m.in. podniesienie kwalifikacji kadry edukacyjnej poprzez wzrost kompetencji zawodowych, językowych, interpersonalnych, wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody nauczania, upowszechnienie motywujących ucznia do nauki różnorodnych materiałów i nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, poszerzenie oferty edukacyjnej, wdrożenie poznanych dobrych praktyk oraz nowatorskich rozwiązań. Podejmowane działania dały uczniom lepszą możliwość rozwoju kompetencji kluczowych i pogłębienia ich poczucia tożsamości europejskiej, a także zwiększyły atrakcyjność szkoły w środowisku lokalnym, zwłaszcza w oczach potencjalnych uczniów. Nawiązano również kontakty z zagranicznymi partnerami do współpracy międzynarodowej co wzmocniło europejski wymiar edukacji w naszej szkole.  

Hej!

Wykorzystujemy ciasteczka, by powiadomić was o wykorzystaniu ciasteczek oraz ustostępniać opcje dostępności dla osób niepełnosprawnych. Możesz wyłączyć ich obsługę dla tej strony w przeglądarce, lecz wspomniane udogodnienia nie będą działać poprawnie.
System shutdown

System shutdown

substr(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in file /home/lo2kk/domains/lo2kk.edu.pl/public_html/config/init.php on line 52