RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH - PERSPEKTYWY
Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące są oceniane za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystuje się dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach są prezentowane szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.
BRĄZOWA SZKOŁA 2018, 2023
SREBRNA SZKOŁA 2016, 2017, 2019, 2020, 2021,2022,2024
W kolejnych latach II LO zajmuje niezmiennie I miejsce w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.
RANKING STEM (Science Technology Engineering Mathematics)
W 2016 roku w rankingu liceów (wśród 200 najlepszych w Polsce) znalazły się cztery opolskie ogólniaki – III LO w Opolu (25. miejsce), Diecezjalne Humanistyczne Liceum w Nysie (42. miejsce), II LO w Opolu (84. miejsce) oraz II LO w Kędzierzynie-Koźlu (182. miejsce).
Ranking wskazuje szkoły, które najlepiej przygotowują kandydatów na studia inżynierskie oraz w naukach ścisłych i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.
RANKING SZKÓŁ KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI
W 2016 roku II LO zajęło 83 miejsce w Polsce w rankingu szkół, które uczą zarządzania projektami. Stało się to za sprawą projektu uczniowskiego "Od Youngstera do Biznesmena"
Ranking przedstawia 150 szkół, których uczniowie najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem zarządzania projektem, autoprezentacji czy pracy w zespole. To kompetencje przyszłości, które pozwolą im nie tylko poradzić sobie na rynku pracy, ale też założyć własną firmę. Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości docenia te szkoły, które sprzyjają zaangażowaniu społecznemu i rozwojowi kompetencji praktycznych uczniów.
Minęło kilka lat. Projekty uczniowskie pod opieką Pani Aliny Pietrzykowskiej zaczęły się mnożyć i ...
W 2020 roku nasza szkoła znalazła się wśród najlepszych w Polsce zajmując 7 miejsce w kraju. Jako szkoła wspierająca uczniów w zdobywaniu kompetencji miękkich, takich jak praca w zespole, kreatywność, rozwiązywanie problemów, zarządzanie projektem, przywództwo, szkoła, w której młodzież rozwija się poprzez działanie w praktyce - organizację własnego projektu społecznego.
OGÓLNOPOLSKI RANKING OLIMPIJSKI COPTIOSH
Ranking ten jest opracowywany przez Centrum Organizacji Przedmiotowo - Tematyczno - Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno - Historycznych w Białymstoku na podstawie sukcesów uczniów w olimpiadach społeczno-prawnych i świadczy o wysokim poziomie edukacji społecznej, europejskiej, prawnej, historycznej i/lub z dziedziny praw człowieka.
II LO może poszczycić się kilkoma tytułami:
BRĄZOWA SZKOŁA PRAWORZĄDNOŚCI 2018 i 2024
SREBRNA SZKOŁA PRAWORZĄDNOŚCI 2017 i 2020
ZŁOTA SZKOŁA PRAWORZĄDNOŚCI 2021