SZKOLNA GRUPA VOLONTARIUS

CO WYRÓŻNIA VOLONTARIUS

czyli opis działalności grupy ( pod kątem zaangażowania, innowacyjności, skuteczności i partnerstwa)

1. DŁUGI CZAS ISTNIENIA, czyli grupa istnieje od 20 lat, ma bardzo długą i ciekawą historię, warto zaznaczyć, że grupa powstała w czasach, gdy o wolontariacie mówiło się niewiele ( była pierwszą zorganizowaną i profesjonalnie działającą grupą wolontariatu w terenie ) do dzisiaj funkcjonuje bez jakiejkolwiek przerwy, z dużym zaangażowaniem. Od początku stałym opiekunem grupy jest Grażyna Całek-Zawadzka, pedagog II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.

2. SYSTEMATYCZNOŚĆ, czyli grupa realizuje swoje zadania (cele) każdego tygodnia, krok po kroku, podstawową formą jej działalności jest zatem wolontariat systematyczny, natomiast uzupełnieniem tzw. wolontariat akcyjny, czy okazjonalny. Najdłużej, bo 18 lat funkcjonowały cotygodniowe spotkania integracyjne młodzieży niepełnosprawnej z młodzieżą licealną, “zawsze w środę” organizowane w Promyczku, a zainicjowane wcześniej wtorkowymi spotkaniami integracyjnymi Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej działającym przy MOPS, aktualnie objęliśmy swym patronatem dzieci z placówek integracyjnych, w tym przedszkolaki o specjalnych potrzebach edukacyjnych (spotkania piątkowe lub środowe)

3.RÓŻNORODNOŚĆ ADRESATÓW,czyli grupa adresuje swoje działania do osób w każdym wieku ( dzieci, młodzieży, ludzi starszych) o zróżnicowanych potrzebach oraz oczekiwaniach; -od 20 lat obejmuje swoim patronatem dzieci i młodzież niepełnosprawną, - od 14 lat współpracuje z seniorami, - od 12 lat zajmuje się dziećmi z placówek integracyjnych, dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych, współpracuje z podopiecznymi stowarzyszeń, osobami chorymi, dziećmi z rodzin zaniedbanych.

4. WSPÓŁPRACA Z WIELOMA PLACÓWKAMI, czyli przez wszystkie lata swojej działalności grupa współpracowała z różnymi placówkami z terenu miasta i okolic: Integracyjny Klub Młodzieży Niepełnosprawnej, działający przy MOPS, Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek", Domy Dziennego Pobytu, placówki oświatowe-przedszkola, świetlice środowiskowe; szpital, stowarzyszenia: Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa; Uniwersytetem III wieku, Stowarzyszeniem Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym;

5. NOWATORSKIE METODY DZIAŁANIA, czyli

grupa ma swoje własne, wypracowane przez lata metody pracy, m.in. autorskie programy szkoleń opracowane przez opiekuna grupy ( warsztaty o tematyce psychologiczno-pedagogicznej, a także spotkania poruszające specyfikę pracy z osobami niepełnosprawnymi, dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych, osobami chorymi itp.) Materiały szkoleniowe obejmują swoim zakresem wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, neurologopedii. autorskie programy pracy np.

6. OTWARTOŚĆ NA SPRAWDZONE, ALE I NOWE WYZWANIA, czyli

- grupa chętnie uczestniczy w dobrych, sprawdzonych działaniach, tak np. było w przypadku zorganizowanej akcji “Cała Polska czyta dzieciom” (przez kilka lat czytała dzieciom w szpitalu) Warto jednak zaznaczyć, że chętnie podejmuje się nowych wyzwań, na prośbę różnych instytucji; tak było w przypadku współtworzenia III Opolskiego Festiwalu Nauki z ramienia Uniwersytetu Opolskiego, czy też przy rozpoczęciu współpracy z różnymi stowarzyszeniami, na których prośbę grupa podejmowała się organizacji wspólnie zaplanowanych działań i przedsięwzięć np. spotkań dla Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych czy balu dla dzieci z terenu całego powiatu przygotowywanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Niejednokrotnie podjęcie takiej współpracy wiązało się z kontynuacją szeregu działań, oraz planowaniem nowych zadań, a co za tym idzie poszukiwaniem nowatorskich, twórczych rozwiązań oraz tworzeniem nowych projektów. Przykładem mogą być działania na rzecz dzieci z zespołem Downa - tradycją stały się organizowane z dużym rozmachem spotkania ze św. Mikołajem oraz inne zajęcia organizowane dla dzieci ze SPD z ZD i ich rodzin.

7. INNOWACYJNY SPOSÓB KOŃCZENIA KAŻDEGO KOLEJNEGO ROKU PRACY, czyli

-każdego roku, tydzień przed wakacjami grupa organizuje happening o ściśle określonej tematyce (zawsze innej), jest on poprzedzony wyborem tematu oraz wspólną wielotygodniową pracą wolontariuszy i podopiecznych, grupa ma podobny sposób przygotowania całodniowego happeningu-przez wiele tygodni pracuje nad jego scenariuszem , dekoracjami, scenografią, strojami, uczestniczy w odpowiednich zajęciach tematycznych, konkursach, uczy się ról, przygotowuje oprawę muzyczną, rozdziela zadania itp. Wszystkie te działania mają charakter pracy sekwencyjnej i dotyczą określonego tematu:

2001- Indiańska Wioska, 2002 - Mundial Volontariusa, 2003 - Biesiada Rycerska, 2004 - Piraci i Wyspa Skarbów, 2005 - Szalone Ranczo, 2006 - Jubileusz Volontariusa - zakończenie obchodów 10-latki, 2007-Festiwal Muzyczny i Przegląd Teatralny, 2008-Czechy, wyprawa Velkie Losiny, 2009 - Indie, 2010- Warsztaty Artystyczne, 2011-Miasteczko Cyrkowe, 2012 -Teatr Poezji, 2013 - Wspólne Biesiadowanie, 2014 - Przegląd Piosenki, 2015 - Nie ma tego złego- prezentacja teatralna - Festyn, 2016-Jubileusz Volontariusa - DWIE DEKADY!

8. SPORO NAGRÓD, WYRÓŻNIEŃ, PODZIĘKOWAŃ dla grupy wraz z opiekunem, czyli

- nagroda MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej ( na wniosek MOPS ), nagroda w konkursie regionalnym pod nazwą “WOLONTARIAT-NOWE SPOJRZENIE NA PRACĘ SPOŁECZNĄ” w kategorii WOLONTARIAT GRUPOWY organizowanym przez Centrum Wolontariatu w Dzierżonowie, w Konkursie w ŚWIATOWYM ROKU WOLONTARIATU, zakończonym Uroczystą Galą działalność grupy została udokumentowana oraz wyemitowana przez Telewizję Polską), I wyróżnienie i I Nagroda w konkursie BARWY WOLONTARIATU, "Niezapominajki MOPS" za wieloletnią pomoc na rzecz osób i rodzin wymagających wsparcia, “Przyjaciel Promyczka” za wieloletnią pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, “Przyjaciel Biblioteki” za współpracę z biblioteką (m.in.w akcji “Cała Polska czyta dzieciom”), zwycięskie konkursy “8 WSPANIAŁYCH” ( łącznie tytuł otrzymało kilkadziesiąt osób ), nagrody w regionalnym konkursie “Ja – Wolontariusz”, liczne dyplomy uznania, podziękowania, wyróżnienia itp.- od stowarzyszeń, instytucji, zaprzyjaźnionych placówek oraz osób indywidualnych.

9.INNE

-FUNKCJONOWANIE BEZ ŚRODKÓW FINANSOWYCH, czyli praca grupy nie jest dotowana finansowo oraz 

OPIS DZIAŁALNOŚCI GRUPY- W SPOSÓB PROSTY I NAUKOWY, czyli informacje o grupie można znaleźć zarówno w gazetach, referatach, ale także w pracach badawczych ( w trzech pracach magisterskich ).

Grupa posiada wiele pięknych opinii oraz rekomendacji podsumowujących wieloletnią współpracę z zaprzyjaźnionymi placówkami ( m.in. Środowiskowego Domu Samopomocy "PROMYCZEK", MOPS, Uniwersytetu III wieku, Przedszkola Integracyjnego, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa itp.)


Informację o jednym z sukcesów grupy Volontarius znajdziesz na stronie NTO

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu nagranego przez Studio Kopernik.

Hej!

Wykorzystujemy ciasteczka, by powiadomić was o wykorzystaniu ciasteczek oraz ustostępniać opcje dostępności dla osób niepełnosprawnych. Możesz wyłączyć ich obsługę dla tej strony w przeglądarce, lecz wspomniane udogodnienia nie będą działać poprawnie.
System shutdown

System shutdown

substr(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in file /home/lo2kk/domains/lo2kk.edu.pl/public_html/config/init.php on line 52