ZARYS HISTORII SZKOŁY

KALENDARIUM

1954 – 1 września nastąpiło uroczyste otwarcie Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kozielskiej 28 powołane do życia zarządzeniem Ministra Oświaty w dniu 22 czerwca 1954 roku . Do nauki przystąpiło 84 uczniów. Pierwszym dyrektorem zostaje Franciszek Brodziński – biolog.

1956 – W październiku szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy ul. Leśnej, gdzie jako tzw. „jedenastolatka” funkcjonuje pod nazwą Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 24.

1958 – 19 abiturientów (12 dziewcząt i 7 chłopców) przystąpiło z sukcesem do pierwszego egzaminu dojrzałości. Dyrektorem szkoły został matematyk Władysław Jamka.

1966 – Nastąpiło oficjalne rozłączenie szkół na Szkołę Podstawową nr 8 i Liceum Ogólnokształcące.

1968 – Przeniesiono liceum do budynku przy ul. Matejki 19. Szkoła przyjęła imię Janka Krasickiego.

1969 – Na stanowisko dyrektora szkoły został powołany mgr Henryk Tustanowski – nauczyciel historii.

1970 – W budynku szkoły rozpoczęło działalność Liceum Ekonomiczne z Wydziałem dla Pracujących.

1972 – Stanowisko dyrektora szkoły objął dr fizyki Rudolf Golonka.

1973 – Nowym dyrektorem został mgr Edward Niewczas – nauczyciel matematyki.

1974 – Szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski i Zakłady Chemiczne „Blachownia”.

1975 – Nastąpiło połączenie Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ekonomicznego w Zespół Szkół im. Janka Krasickiego w Kędzierzynie-Koźlu.

1979 – Stanowisko dyrektora objął mgr Janusz Korczyk – nauczyciel historii. Odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia Szkoły.

1983 – Zespół Szkół im. Janka Krasickiego został rozszerzony o Liceum Zawodowe (specjalność biurowo-administracyjna).

1984 – 23 czerwca odbył się I Zjazd Absolwentów.

1985 - Zespół Szkół im. Janka Krasickiego został rozszerzony o Liceum Administracji Państwowej.

1991 - Zespół Szkół im. Janka Krasickiego został rozszerzony o Liceum Handlowe.

1992 – Nowym dyrektorem szkoły została mgr Aldona Kaczmarczyk – nauczycielka matematyki.

1993 – Kuratorium Oświaty i Wychowania w Opolu zaakceptowało wniosek Rady Pedagogicznej i społeczności uczniowskiej o rezygnacji z imienia Janka Krasickiego. Władze oświatowe podjęły decyzję o przeniesieniu Liceum Ekonomicznego i Liceum Handlowego do gmachu Technikum Chemicznego w Sławięcicach.

1994 – 15 października odbył się II Zjazd Absolwentów. Odbyła się I edycja Festiwalu Ekologicznego i Miejskiego Konkursu Językowego "Wschód-Zachód"

1997 – Obowiązki dyrektora przejął mgr Tadeusz Guzewicz – nauczyciel matematyki.

1998 – w wyniku konkursu na stanowisko dyrektora szkoły została powołana mgr Jadwiga Kuźbida – nauczycielka języka rosyjskiego.

1999 – 6 listopada odbył się III Zjazd Absolwentów.

2002 - W wyniku reformy systemu edukacji szkoła stała się liceum trzyletnim. Naukę rozpoczęli pierwsi absolwenci gimnazjum.

2004 – Szkoła przyjęła imię Mikołaja Kopernika. 16 października odbył się IV Zjazd Absolwentów. LO otrzymało tytuł SZKOŁA Z KLASĄ w projekcie Gazety Wyborczej i Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz certyfikat jakości ISO 9001:2000.

2005 - Odbył się egzamin maturalny wg nowych zasad dla absolwentów liceum trzyletniego.

2006 - Szkoła przystąpiła do realizacji pierwszego projektu międzynarodowego w ramach programu europejskiego COMENIUS. Zapoczątkowano również współpracę z East Anglia English Centre w Cromer w Wielkiej Brytanii.

2009 – 10 października odbył się V Zjazd Absolwentów. Szkoła przystąpiła do realizacji drugiego projektu międzynarodowego w ramach programu europejskiego COMENIUS.

2010 – Oddano do użytku nową salę gimnastyczną.

2011 – Stanowisko dyrektora szkoły objęła mgr Zofia Wyrozumska – nauczycielka języka polskiego. Szkoła otrzymała wyróżnienie Komisji Europejskiej za projekt realizowany w ramach programu COMENIUS w latach 2009-2011.

2014 – 22 listopada odbył się VI Zjazd Absolwentów, który uwieńczył obchody 60-lecia Szkoły. Odbyły się uroczystości XX-lecia Festiwalu Ekologicznego i Miejskiego Konkursu Językowego Wschód-Zachód".

2015 – Nowym dyrektorem szkoły została mgr Katarzyna Arciszewska-Stępień – nauczycielka biologii. Szkoła nawiązuje kontakt z liceum Luis Garcia Berlanga z Alicante (Hiszpania) w celu wymiany edukacyjnej uczniów.

2016 - Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód uhonorował II LO Medalem Mickiewicz-Puszkin. Szkoła znalazła się w rankingu STEM (200 liceów w Polsce przygotowujących najlepiej do studiów inżynierskich i najlepszych w naukach ścisłych) i otrzymała Srebrną Tarczę w rankingu liceów organizowanym przez miesięcznik edukacyjny PERSPEKTYWY. Odbył się I Festiwal Praw Człowieka. Rozpoczęła się realizacja projektu mobilności kadry edukacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Nastąpiła inauguracja szkolnej telewizji pod nazwą STUDIO KOPERNIK. Liceum otrzymało tytuł Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła za propagowanie pracy metodą projektu oraz certyfikat SZKOŁY WOLNEJ OD DOPALACZY..

2017 - Liceum otrzymało tytuł Srebrnej Szkoły w rankingu PERSPEKTYW oraz tytuł Srebrnej Szkoły Praworządności w rankingu olimpijskim prowadzonym przez Centrum Organizacji Przedmiotowo - Tematyczno - Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno - Historycznych w Białymstoku na podstawie sukcesów uczniów w olimpiadach społeczno-prawnych. Szkoła uzyskała certyfikat SZKOŁY DEMOKRACJI w wyniku realizacji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej.

2018 - Brązowa Szkoła w rankingu PERSPEKTYW oraz Brązowa Szkoła Praworządności w rankingu COPTIOSH. Krajowa Odznaka Jakości e-Twinning. We wrześniu rozpoczęło swoją działalność Szkolne Centrum Mediacji Rówieśniczej. Liceum uzyskało tytuł SZKOŁA-AMBASADOR Parlamentu Europejskiego oraz certyfikat SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW.

2019 - Srebrna Szkoła w rankingu PERSPEKTYW. We wrześniu naukę w czteroletnim liceum rozpoczęli pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej. Podjęto współpracę ze szkołami europejskimi w ramach programu ERASMUS+.

2020 - W marcu z powodu pandemii koronawirusa szkoła rozpoczęła nauczanie zdalne. Szkoła przystąpiła do projektu "Op@lskie dla liceów –zdalne nauczanie zbliża!” dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Szkoła zajęła VII miejsce w Polsce w rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, zdobyła tytuł Srebrnej Szkoły w rankingu PERSPEKTYW oraz tytuł Srebrnej Szkoły Praworządności w rankingu olimpijskim prowadzonym przez COPTIOSH.

2021 - Liceum otrzymało tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI 2021 oraz tytuł SREBRNEJ SZKOŁY w rankingu Perspektyw.

2022 - Srebrna Szkoła w rankingu PERSPEKTYW, Liceum zdobyło certyfikat SZKOŁY Z ŻYCIEM za zaangażowanie w realizację projektu #KOMÓRKOMANIA we współpracy z Fundacją DKMS

2023 - Srebrna Szkoła w rankingu PARSPEKTYW

2024 - Liceum otrzymało tytuł SREBRNEJ SZKOŁY w rankingu PERSPEKTYW. Szkoła podpisała umowę o współpracy edukacyjno-kulturowej z liceum w Holicach w Republice Czeskiej. Podpisano porozumienie o współpracy z Akademią Śląską. Szkoła przystąpiła do projektu "Kompetentne i kreatywne kształcenie ogólne" dofinansowanego przez Unię Europejską realizowanego przez Opolskie Centrum Edukacji.

Hej!

Wykorzystujemy ciasteczka, by powiadomić was o wykorzystaniu ciasteczek oraz ustostępniać opcje dostępności dla osób niepełnosprawnych. Możesz wyłączyć ich obsługę dla tej strony w przeglądarce, lecz wspomniane udogodnienia nie będą działać poprawnie.
System shutdown

System shutdown

substr(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in file /home/lo2kk/domains/lo2kk.edu.pl/public_html/config/init.php on line 52